Dijital Pazarlama Kanalları

İnternetin dahil olduğu her alanda dijital pazarlama yöntemleri mevcuttur fakat birçok pazarlama kanalı içinden seçim yaparken doğru bir seçim yapmaya özen göstermek günümüzde önemli hale geldi. Seçtiğiniz dijital pazarlama kanalı, markanızın ihtiyaçlarına uygun ve seçtiğiniz hedef kitleyi içeren bir kanal olmalıdır. Bu şekilde ulaşmak istediğiniz hedef kitleye ulaşabilir, markanızın bilinirliğini artırabilir ve istediğiniz getiriye ulaşabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Kanalları

İnternetin dahil olduğu her alanda dijital pazarlama yöntemleri mevcuttur fakat birçok pazarlama kanalı içinden seçim yaparken doğru bir seçim yapmaya özen göstermek günümüzde önemli hale geldi. Seçtiğiniz dijital pazarlama kanalı, markanızın ihtiyaçlarına uygun ve seçtiğiniz hedef kitleyi içeren bir kanal olmalıdır. Bu şekilde ulaşmak istediğiniz hedef kitleye ulaşabilir, markanızın bilinirliğini artırabilir ve istediğiniz getiriye ulaşabilirsiniz.

Neden Dijital Pazarlama Ajansı ?

Dijital pazarlama bir marka veya ürünün, dijital ortamdaki kanallar kullanılarak internet üzerinde pazarlamasının yapılmasıdır. Dijital pazarlama ajansı, milyonlarca insana saniyeler içerisinde ulaşabileceğiniz ve bu insanları istediğiniz özelliklere göre filtreleyerek daha kesin sonuç alabileceğiniz bir pazarlama ortamı oluşturmada size destek olmaktadır. Ayrıca internet kullanıcılarının detaylı pazarlama analizlerine ulaşarak stratejinizi kısa sürede geliştirmenize ve klasik pazarlama tekniklerine göre daha kesin sonuçlar almanızı sağlamaktadır.

Facebook: Facebook ile hemen hemen her türlü tüketiciye ulaşmanız mümkün. Bunun için hedeflediğiniz müşteri kitlenizin hangi grup ve sayfalarla etkileşimde bulunduğunu öğrenmeniz gerekecektir.

Twitter: Yeni bir iş geliştirmeye çalışıyorsanız ve erken benimseyen kullanıcılara ulaşmak istiyorsanız, özellikle hızlı marka bilinirliği oluştururken Twitter iyi bir pazarlama yöntemi olacaktır.

Linkedin: Profesyonellere, işletme sahiplerine ve diğer B2B liderlere ve hedefli müşterilere ulaşmak için, LinkedIn sizin için mükemmel bir sosyal ağ olacaktır.

YouTube: Sosyal medya videolarıyla, potansiyel müşteriler ve hedef kitle ile etkili bir iletişim kurmanız mümkün. Milyonlarca kullanıcı tarafından erişilebilir bir sosyal ağ olmasına rağmen ayrıca arama motoru olarak da kullanılan Youtube, hedef kitleye ulaşmanız konusunda olduça fayda sağlayan bir platformdur.

Pinterest: Markalarınızı ve ürünlerinizi tanıtmak için görsellere odaklanıyorsanız bu sosyal ağ mükemmeldir. Kullanıcıların çoğunluğu da kadınlardır, bu yüzden aradığınız kitle böyle bir kitleyse, Pinterest’te yapacağınız sosyal medya pazarlaması işiniz için iyi olacaktır.

Web sitenizin üst sıralarda görünerek daha çok tıklanma almasını ve ziyaretin artmasını sağlayan SEO hizmeti çokça tercih edilen bir dijital pazarlama yöntemidir. Markanızın bilinirliğini artırarak rakipleriniz arasından sıyrılmanıza ve görünür olmanıza yardımcı olur.

İster Google aramalarında çıkmak için olsun, ister görüntülü reklam ağı sayesinde sunduğunuz hizmet ve ürünlere ilgilisi bulunan kullanıcılara ulaşmak olsun, Performans pazarlama sayesinde markanız için detaylı, analiz edilebilir, sürdürülebilir ve büyütülebilir dijital pazarlama stratejileri geliştirmek ve uygulamak mümkün.

Influencer, insanları etkileyen, sosyal medya mecralarında popüler ve kitlesi üzerinde etki sağlayan kişilere verilen addır. Bu kişilerin kendilerine güvenen sadık bir takipçi kitlesi bulunur ve influencerlar bu kitleyi yönlendirerek karar alma süreçlerini şekillendirir. Influencerlar ile yapılan anlamlı iş birlikleri de online pr sürecinizi verimli hale getirecektir. Detaylı bilgi için Influencer marketing.

Diğer Dijital Pazarlama Kanalları

İçerik Pazarlaması:
Markanızı en iyi şekilde anlatacak, bilinirliğini imajını ve trafik akışını artıracak şekilde içerik hazırlanmasına içerik pazarlaması denir. Bu şekilde potansiyel müşterilerinize ve takipçilere daha etkili şekilde ulaşmak mümkün olacaktır.

Email Pazarlaması:
E-mail abonelerinize gönderilen e-postaları düzenleyerek ve analiz ederek maillerinizin ne kadar etkili olduğunu görebilir ve böylece kitlenize en iyi şekilde hitap ederek, geliri ve erişimi artırmayı hedefleyen çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. Email pazarlaması genel olarak içeriği, indirimleri ve etkinlikleri tanıtmak için kullanılır. Ayrıca tüketicileri işletmenizin web sitesine yönlendirmenizi sağlar. B2B pazarlamacılarının % 59’u, e-postaların gelir oluşturma açısından en etkili kanal olduğunu söylemektedir. Hoşgeldin e-postaları inanılmaz derecede etkilidir: Ortalama olarak, % 320 daha fazla gelir getirisi sağlamaktadır. Ürünleri e-posta yoluyla satın alan tüketiciler, e-posta teklifi almayanlardan % 138 daha fazla harcama yapmaktadır.

Yeniden Pazarlama:
İngilizcesi ReMarketing olan yeniden pazarlama sayesinde, daha önce web sitenize gelen kullanıcılara tekrar ulaşabilirsiniz. Web sitenizi daha önce ziyaret etmiş bu kullanıcılara, web sitenizde ziyaret ettikleri bölümler baz alınarak özelleştirilmiş reklamlar gösterebilirsiniz. E-ticaret siteleri için de oldukça önemli olan bu yöntem artık birçok marka tarafından tercih edilmektedir.

Pazarlama Amaçlı Web Tasarımı
Web siteleri markanız için, potansiyel müşterilerinizin hakkınızda ilk düşüncelerinin oluşmasını sağlar. Eğer web siteniz müşterinin ihtiyaçlarını karşılıyor ve ona faydalı içerik sağlıyorsa, bu müşterilerinizin iyi bir izlenim edinmesini sağlar ve bu müşterileri kazanmanıza olanak tanır.